Eventus Céh-udvar
A Céh célja, tevékenysége:
A hagyományos és napjaink technikájával készült, de az alkotó kreativitásán, önmeghatározásán alapuló művészi, kézmíves értékek felvállalása, népszerűsítése, a mestermunka megteremtése. Ebből adódóan fontos szerepet tölt be tevékenységében:
- A fiatalok körében a tudás, mint érték kialakítása
- a szakmai ismeretek elmélyítése,
- a szakmailag és esztétikailag igényes alkotás létrehozásának megtanítása,
- megbecsülése.
Az iskola működésébe a kézműves céhes hagyományok erényeinek beemelése, a szakma elsajátítását igazoló képzés, szervezeti felépítés megjelenítése. A művészeti képzést felvállaló intézmény ethoszának, az erkölcsi értékrend fontosságának kiemelése:
- A tanítás a szakértelmet és a jellemet erősíti,
- Magas követelményeket állít, a színvonalat állandóan ellenőrzi, az eredményeket jutalmazza,
- Pozitív mester- tanítvány kapcsolat,
- A helyi társadalom életében való részvétel,
- Problémamegoldás,
- Egyediség.
Rendezvényein, a céh tagjainak megjelenésén keresztül népszerűsíteni, elismerni, megbecsülni a tehetséget, a tisztességes iparos, tanári munkát. Szervezi, összefogja az intézményben végzett diákokat, kezdeményezi pártoló közösség létrejöttét.
A Céh tagjai, szervezeti felépítése:
1.A Céh tagja lehet:
a) bármely magyar vagy nem magyar állampolgár, aki a 18. évét betöltötte,
b) bármely magyar vagy nem magyar jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki a Céh célkitűzéseit és az alapszabály egyéb rendelkezéseit elfogadja.
2. A Céh tagjai –a jogosítványaik, kötelezettségeik szerint – lehetnek:
- a) felavatott alapító céh tagok,
- b) felavatott céh tagok,
- c) tiszteletbeli tagok,
- d) pártoló tagok.
3. A felavatott alapító céh tagok az Eventus Kézmíves Céh megalapítói,
akik az alapszabályt aláírták, befizetik a tagdíjat, majd alávetik magukat a próbatételnek, ahol meg kell, hogy feleljenek; ezt követően ünnepélyes fogadalmat tesznek. A közgyűlésen teljes jogú résztvevők. Az alapító tagok jegyzékét az alapszabály 1. sz. melléklete tartalmazza.
A Céh szervezeti felépítése:
- Elnök: A céh vezetője, a közösségen belül a mestertanárok és a céhmesterek tevékenységét fogja össze, képviseli a céhet helyi, országos és nemzetközi rendezvényeken.
- Atyamester: Választás útján került tisztségébe, meghatározott időre. Az ő tisztét elfoglaló tekintélyes személy képviseli kifelé is a céhet-tehát egyfajta „külügyminiszter” is.
- Céhmester (Mestertanár): A céh teljes jogú tagja, aki alapító tagként vagy hosszú idő után nyerheti el ezt a tagságot, miután végiglépett a céhmesterséghez vezető összes lépcsőfokon. Már elkészítette a tanulási éveket jelképesen lezáró „műalkotását” a mesterremeket, amely szakmai terméket a céh mesterei szigorú szemlének vetettek alá, tehát zsűriztek. A tagok közé történő felvételére az iskola szalagavató ünnepségén kerül sor.
- Céhlegény, segéd: Olyan fiatal iparos, aki máshol dolgozik, tanul vagy az iskolavégzős tanulója, aki az intézmény 14.(12.13.) éves növendéke. Aki egy vagy két év alatt sajátítja el az adott szakma lényeges elemeit. Vizsga remeke elkészítéséhez az iskola cégmesterei közül kér fel egy mestertanárt és egy külső a céh tagsága által elfogadott opponenst. A céhlegény a vizsga remekét az iskola prezentációján mutatja be és védi meg. A segédlevél, diploma átadására a ballagási ünnepségen kerül sor, ezáltal a céh tiszteletbeli tagjává válik.
- Inas: Az iskola alsóbb (9.-11.) éves tanulója, aki három év alatt sajátítja el a választott szakma alapjait. A növendék az iskolai, városi, megyei, országos versenyek eredménye, tanulmányi munkája, folyamatosan részt vesz az iskola tehetséggondozó foglalkozásain. A növendék felvételét a szakmai tanárai kezdeményezhetik. A céh az inasok táborába a kilencedikesek eskütételén fogadja be a szüleivel együtt, akiket pártoló tagként tart számon. Az inas az iskolai tanulmányokon kívül külön programban vesz részt, amelynek végén a mesterei, tesznek javaslatot, hogy mint céhlegény jelölt elkezdje vizsga remeke elkészítését. Ezt a céhbehívó táblán teszik közzé a szalagavató ünnepségen valamint az interneten.
A Céh ruházatának leírása, jelképei:
Céhmester ruhája:
A talár, mely bordó színű, kb. 5 cm széles, sárga bársonyszalaggal szegett. A taláron fekete bársony gallér van. A ruha további tartozéka a sapka, mely a talár anyagaiból készült, illetve a céh emblémájával ellátott plakett, mely sárga bársonyszalagon lóg. Mindezek együttesen képezik a céh ruházatát.
Inas, céhlegény: Az inas jelképe kék színű iparos kötény, a mellén a céh címere. A céhlegény jelképe a vörös színű iparos kötény, a mellén a céh címere valamint a céh címerével ellátott plakett, mely vörös bársonyszalagon lóg.
A céh zászlója: sárga és bordó. A sárga a tudás színe, a bordó a művészet színe. A zászlón a céh lemondata: „ Eventus docebit.” -„Az eredmény megfogja mutatni.”
Idézetek:
“Mesterlegények leginkább csak akkor szoktak rajzot tanulni, midőn már körmökre ég, vagy is remekelni és mesternek lenni kivannak…”
Joó János
1841 Nézetek a’ magyar nemzet miveltségi és technikai kifejlése tárgyában. Budán