XVII. Egri Csillagok Rajzverseny VERSENYFELHÍVÁS
XVII. Egri Csillagok Országos és Határon Túli Tehetségkutató Rajzverseny
VERSENYFELHÍVÁS
Eger Megyei Jogú Város és az Eventus Üzleti, Művészeti Szakgimnázium, Technikum, Gimnázium, Szakképző Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium
„EGRI CSILLAGOK” elnevezéssel, – immár – 17. alkalommal rajzversenyt hirdet 8. osztályos ifjú alkotók részére.
Gárdonyi Géza Egri csillagok című művének illusztrálása révén kutatja a tehetséges ifjú diákokat, egyúttal lehetőséget kínál a tehetséggondozásra. A pályázat további célja, hogy fejlesszük a vizuális képzelőerőt, a rajzi kultúrát, hiszen a második forduló alkalmával fakultatív műhelyfoglalkozásokat tartunk.
Résztvevők köre: a versenyen részt vehet minden 14-15 év közötti (általános iskola 8. osztály) gyermek, aki magyar vagy kettős állampolgársággal rendelkezik vagy magyar nemzetiségű.
Első forduló: illusztráció beküldése. Határidő: 2021. január 04. hétfő.
Maximum 2 db illusztráció készítése a regény cselekményéből kiragadott jelenet ábrázolásával.
Mérete: minimum A/4, maximum A/3.
Technika: szabadkézi vagy hagyományos sokszorosítógrafikai eljárás (linómetszet, papírmetszet).
Elbírálás szempontjai:
- alkalmazott technika nehézsége és adekvát használata
- választott jelenet ábrázolásmódja a regényben lévő leírásokhoz képest
- vizuális kommunikációs eszközök alkalmazása
- térbeli viszonyok ábrázolása (tónusérték, perspektíva)
- ötletesség, eredeti megoldások
Versenyből való kizárás:
- beküldési határidő be nem tartása
- nem a témának megfelelő alkotás
- nem a megadott méretben készült alkotás
Az első forduló értékelése után, a döntőbe jutók névsoráról, a verseny további programjáról a nevező intézmények 2021. január 06-ig elektronikus értesítést kapnak.
Második forduló (döntő):
A Covid 19 járvánnyal összefüggő óvintézkedéseknek megfelelően a döntő fordulót 3 napos bontásban rendezzük meg 2021. január 15-16-17 dátumokon. Ílyen módon egy napon maximum 10 fő résztvevő lesz jelen.
Szállásra az intézményen belül nem lesz szükség!
A második fordulóra a legeredményesebb 30 pályázót hívjuk be, ahol az általános iskolásoknak helyben kell megoldani egy feladatot, mely a regény szereplői közül sorsolással kiválasztott figura és egy szöveges elem együttes ábrázolása készítendő. Az A/3 méretű illusztráció elkészítésére 120 perc áll rendelkezésre.
Elbírálás szempontjai:
- alkalmazott technika nehézsége és adekvát használata
- választott téma megjelenítése a regényben lévő leírásokhoz képest (helyszín, napszak stb.)
- vizuális kommunikációs eszközök alkalmazása
- térbeli viszonyok ábrázolása (tónusérték, perspektíva)
- ötletesség, eredeti megoldások
Versenyből való kizárás:
- nem önálló munkavégzés
- nem a témának megfelelő alkotás
- nem a megadott méretben készült alkotás
Díjazás: az első három helyezett értékes tárgyjutalomban részesül.
KÜLÖN VERSENYSZEKCIÓ csak az első fordulón résztvevőknek:
a határon túlról érkező pályázatok és a nevezési lapon megfelelően jelzett belföldi pályázatok közül külön díjazást fog meghatározni a zsűri.
Verseny vándorserlegét viheti haza a legtöbb sikeres versenyzőt indító iskola (képviselője). Az elődöntőre beküldött és a döntőn készített alkotásokat a rendező intézmény postai úton nem küldi vissza a nevező iskoláknak, hanem későbbi kiállításokhoz archívásra kerülnek. A versenyzők a versenyen való részvétellel hozzájárulnak, hogy a pályaművek a kiíró intézmény promócióiban szerepelhetnek, további szerzői jogaikról lemondanak.
A pályaművek beadásának módja: postai úton az iskola címére vagy személyesen
3300 Eger, Cifrakapu tér 24.
A pályamű hátoldalára az alkotó nevét és a pályamű címét kérjük feltüntetni. A kitöltött Nevezési lapot a küldemény mellékleteként kérjük postázni.
A rendezvény fővédnöke:
Németh Zsolt a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának Elnöke 2016 óta az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének alelnöke. Az Interparlamentáris Unió Magyar-USA Tagozatának elnöke, a NATO Parlamenti
Közgyűlésének tagja. Az Európai Néppárt Politikai Közgyűlésének 1998 óta tagja. Aktív megalkotója volt az 1993-as Nemzeti és etnikai kisebbségi törvénynek, amely garantálja az egyéni és közösségi jogokat, valamint az önkormányzás jogát a Magyarországon élő nemzeti és etnikai kisebbségek számára. Politikai tisztségein kívül Németh Zsolt számos tiszteletbeli és magas rangú tisztséget tölt be különböző non-profit és civil szervezetnél, többek között alapítója a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítványnak, amely 1990 óta szervezi a Bálványosi Nyári
Szabadegyetemet. A Rákóczi Szövetség elnökségi tagja, az Erdélyi Gyülekezet tiszteletbeli főgondnoka, valamint a Johannita Lovagrend tagja. Kitüntetései között van a lengyel Bene Merito Díj, a Bocskai-díj, a Rákóczi-díj, a Julianus-díj, a Báthory- díj.
Zsűri tagjainak bemutatása:
Mészáros György festő-, grafikusművész (a zsűri elnöke) A Nyugat-Magyarországi Egyetem Művészeti Intézetének egyik alapítója és igazgatója. A 80-as évektől kiállító művész nemzetközi és és hazai kiállításokon. Az V. és VI. Dunántúli Tárlaton különdíjat kapott. 2000-ben Avasinisben (Olaszország) secco technikával festette meg Szent Domonkos apoteózisát. Több közgyűjteményben, így pl. a Kaposvári és a Szombathelyi Képtár gyűjteményében
találhatók művei.
Herczeg István grafikusművész Az Egri Tanárképző Főiskola volt tanára majd több mint 16 éven át az Eventus tanára. Számos alkalmazott grafikai műfajban jelentőset alkotott: települési címerek tervezése, könyvborítók, termékcsomagolások, plakátok. Nemzetközi és haza művésztelepek rendszeres látogatója. 2016-ban Prima Primisszama díjjal ismerték el művészi tevékenységét.
Halassy Csilla szobrászművész
A Magyar Képzőművészeti Főiskolán diplomázott, majd mesterképzésben vett részt. Művészi pályáján figurális alkotások gazdag sorát hozta létre. Köztéri szobrai megtalálhatók nagyvárosainkban: Budapest, Heves, Eger, Balatonfüred, de külföldön is kerültek elhelyezésre szobrai, pl. Frankfurtban (Magyarországi Mária – terrakotta).