Mozgókép- és animáció készítő szak
Mozgókép- és animáció készítő szakma bemutatása
programkövetelmény száma: 02134004
A képzés célja megismertetni a tanulóval:
A szakképesítés munkaterületéhez tartozó legjellemzőbb munkakörök, foglalkozások betöltéséhez szükséges kompetenciák elsajátíttatása. A cél elérése érdekében el kell sajátíttatni a munkakörben elvégzendő feladatokat, ki kell alakítani az azokhoz szükséges tulajdonságokat (alkalmazott szakmai ismeretek, szakmai készségek, képességek, személyes, társas és módszerkompetenciák).
A mozgóképi animációs filmkészítő tantárgy célja, hogy a tanulókkal megismertesse és begyakoroltassa mindazon tudnivalókat és gyakorlati műveleteket, amelyek a különféle mozgóképi megjelenítés tárgykörébe tartoznak. A célja az, hogy a tanulókat megismertesse a film, az animációs film, a videó és a számítógép által létrehozható mozgó képi alkotások világával és mindazon technikai berendezés működésének, kezelésének és használatának technikai gyakorlatával, amelyek ezek létrehozásához szükségesek. További célja az, hogy megismertesse azt a társadalmi, kulturális, művészeti és technikai környezetet, ahol ezek az alkotások létrejönnek és hatnak, valamint azt a gazdasági terepet, ahol ezek megvalósulnak, azért, hogy a tanulók, tanulmányaik befejezése után ebbe tájékozottan és alkotó módon tudjanak bekapcsolódni.
A tantárgy e mellett rávilágítást ad a korunkban egyre rohamosabb mértékben fejlődő multimédiás alkalmazások és megjelenítő felületek programozásába, design kialakításába, és létrehozásába. Interaktív felülettervezés és flash technikák alkalmazásával a tanulót képessé teszi az internetes és multimédiás alkalmazások látványos megvalósítására, elkészítésére.
A képzés általános követelményei:
A mozgóképi animációkészítő legyen képes egy multimédia anyag (legyen az akár egyszerű szekvenciális képsorozatot bemutató, vagy bonyolultabb interaktivitást igénylő, igényes videó betéteket tartalmazó program) fejlesztésén dolgozó csoport tagjaként a megadott tematikus terv és forgatókönyv alapján a kész nyersanyagokból (írott szöveg, kép, rajz, videofelvétel, animáció, hangfelvétel) a rendelkezésre álló hardver és szoftver eszközök segítségével lejátszásra alkalmas formában összeállítani a számítógépes programokat és adatállományokat. Legyen képes egy videó, Tv stúdióban alapvető feladatokat ellátni a gyártássorán.
Videotechnikai követelmények:
A tanuló képes lesz a program elvégzése után:
- videó eszközök kompatibilis összekapcsolására,
- a video készítésének alapelvei ismeretében, videobetétet (noduszt) készíteni,
- az input eszközök cél szerinti használatára, video prezentációk technikai megvalósítására, a mozgókép információtechnológiai feldolgozására,
- a kimeneti eszközök (az individuális (MPC számítógép, CD-I berendezés stb.) kollektív (LCD projektor, RGB projektor, érintőképernyős számítógép) lejátszóeszközök üzemeltetésére.
- a megtanultak értelmében a tudatosan és szakszerűen használni a video hatásmechanizmusát.
Animációs technikai követelmények:
Ismeri és tudja kezelni:
- A számítógépes síkbeli vektorgrafikus ábrázoló, tipográfiai és kiadványszerkesztő programokat.
- Jelenet beállítását 3 dimenziós animációban.
- Egy adott 3 dimenziós test bemutatását statikus és mozgó kamera beállításokkal.
- Világítási és effekt lehetőségek alkalmazását 3 dimenziós animációban.
- Egy 3 dimenziós tér különböző hatásainak előállítását világítással.
- Az animáció jeleneteinek összefűzését effektezést kompozitáló programban.
- Egy elkészült animáció szekvenciáinak szerkesztését és effektezését.
- A főcím animáció készítését saját videó filmhez. Rajzi vázlatok alapján.
- Digitális videó és animáció kombinálását.
- Animációban és kamerával készült mozgó figura kamerával rögzített környezetbe helyezését.
- A kékháttér (blue-boksz) technikával fölvett élőlény vagy személy mesterséges 3d környezetbe helyezését
- Kombinált, animációs és videó felvételekből összeállított klip készítését és zenével való összehangolását.
- Egy 3 dimenziós tér különböző hatásainak előállítását felület beállítással